środa, 16 lipca 2014

Jakie są prawa pracującej zawodowo ciężarnej kobiety?

Wiadomość przesłana droga mailową:


"Mam pytanie. Jestem w ciąży. W piątym miesiącu. Nie biorę urlopów zdrowotnych, dobrze się czuję, chodzę do pracy normalnie. Chciałabym pracować jak najdłużej, ale pracuję w sklepie całodobowym, gdzie oprócz normalnych obowiązków sprzedawcy, musimy jeszcze wykładać na półki towar, przynosić go z magazynu, sprzątać, i do tego najczęściej w nocy, a nad ranem przychodzą dostawy pieczywa i nabiału, które trzeba szybko przyjąć i rozłożyć.
Czy jak jestem w ciąży, to muszę robić to wszystko tak samo jak normalnie? Czy mogę pracować w nocy, dźwigać ciężkie kartony itd? Czasami jestem po takiej zmianie bardzo zmęczona i źle się czuję, ale nie chcę iść na zwolnienie, bo boję się, że po powrocie szef znajdzie powód by mnie zwolnić. Co powinnam zrobić?"


Przede wszystkim gratulacje :)

Bardzo chwalebne jest to, że chce Pani pracować jak najdłużej i nie chce iść na zwolnienie, ale w opisanej sytuacji widzę tylko jedno rozwiązanie. Jest to przeniesienie Pani do pracy lżejszej, takiej, w której nie będzie Pani dźwigała, sprzątała, czyli np. praca na kasie.

źródło zdjęcia

W tym szczególnym czasie nie wolno pracować Pani w nocy oraz w godzinach nadliczbowych, a praca w ciągu dnia nie może przekraczać 8 godzin dziennie w systemie ciągłym (tzn. bez przerw np. 5 godzin rano i 3 godziny po południu). Pracodawca nie może Pani zmusić do takiej pracy, i Pani również nie może tego zrobić, nawet gdyby Pani chciała, nawet gdyby się Pani to opłacało finansowo, ze względu na ochronę zdrowia i życia Pani, oraz Pani nienarodzonego dziecka.

Proszę również pamiętać, że w sytuacji, gdyby obecnie pracowała Pani np. 10 godzin dziennie, to pracodawca musi zmniejszyć Pani czas pracy do 8 godzin, ale z zachowaniem wynagrodzenia za 10 godzin dziennie, jest to sprawa, często niestety, pomijana przez pracodawców.

Ponadto nie może Pani dźwigać w pracy. Maksymalny ciężar jaki wolno w tym stanie podnieść to 3 kg w pracy ciągłej lub 5 kg jednorazowo. Należy pamiętać, że szkodliwa jest również praca stojąca, i w tej pozycji łączny czas pracy nie może przekroczyć 3 godzin dziennie.

[...]

Ciąg dalszy porady znajdziesz na portalu Przepis na Kobietę >KLIK!<



Brak komentarzy :

Prześlij komentarz